مقایسه دوربین های مدار بسته بولت با دوربین های دام

امتیاز کاربران :
10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست | چهارشنبه 11 اسفند 1395 | نظرات کاربران ( 0 )

امروزه دوربین های تفنگی Bullet cameras و دوربین های گنبدی Dome cameras شکل متداول ترین نوع دوربین های مورد استفاده برای کاربری های خانگی و اداری هستند. نصب هر دو آسان و کنترل پذیر بوده و این امکان را برای کاربر فراهم می سازد تا کنترل کاملی بر مناطق تحت نظارت با هر اندازه ای، داشته باشند. دوربین های تفنگی همانطور که از نامشان پیداست مانند لوله تفنگ بوده، در حالی که دوربین های گنبدی دارای شکل گنبدی مدور هستند که تقریبا بزرگترین تفاوت بین آنهاست.

از نظر عملکردی، هر دو نوع دوربین دارای شباهت های بسیاری هستند، اما تفاوت های کوچکی نیز وجود دارند که برای کاربرد خاصی که شما دنبالش هستید، می تواند اهمیت فراوانی داشته باشد.

نصب و راه اندازی دوربین ها

نصب و راه اندازی دوربین های بولت (تفنگی) بسیار آسان تر است زیرا این دوربین ها دارای گیره نصب هستند و تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که آن را به دیوار متصل کنید. پس از نصب، شما می توانید دوربین را حرکت دهید تا هر منطقه ای را که می خواهید تحت پوشش قرار دهید. نصب دوربین های دام (گنبدی) پیچیده تر است اما برای نصبشان کار زیادی لازم نیست. تنها ایرادی که پیش می آید هنگامی است که شما بخواهید میدان دید را تغییر دهید زیرا شما باید دوربین را باز کنید و دوباره نصب کنید. البته یک متخصص این کار را بهتر انجام خواهد داد.

محل دوربین های مدار بسته

از هر دو دوربین تفنگی و گنبدی می توان در داخل ساختمان استفاده کرد اما دوربین های گنبدی به دلیل ناهمگونی کمتر با محیط، مناسب تر هستند. اگر به دنبال دوربینی براق و زیبا هستید که بدون تغییرات زیاد، با دکور ساختمان یا خانه مطابقت داشته باشد، یک دوربین گنبدی انتخاب معقولی است.

از طرف دیگر، دوربین های تفنگی معمولا ضد آب بوده و برد طولانی تری دارند و به همین دلیل برای مشاهده مناطق بزرگ مانند حیاط خلوت وسیع و پارکینگ مناسب هستند.

توجه: برای پی بردن به حفاظت محیطی یک دوربین، ضریب نفوذپذیری IP آن را بررسی نمایید.

برد دوربین ها

محدوده ای که یک دوربین مدار بسته می تواند تحت پوشش قرار دهد، به ویژگی های اساسی دوربین بستگی دارد از جمله نوع چیپست، نوع لنز، محدوده دینامیکی گسترده، خط رزولوشن، اصلاح نور پس زمینه و کنترل بهره خودکار (Auto Gain Control).  دوربین های گنبدی شکل دارای لنزهای کوچکتری نسبت به دوربین های تفنگی (این نوع دوربین ها به واسطه شکل ظاهریشان می توانند لنز بزرگتری در خود جای دهند) هستند و این امر باعث می شود برای کاربردهایی با مسافت های طولانی زیاد مناسب نباشند. البته تعمیم این مطلب برای تمامی دوربین های دام شکل درست نیست و می توانید چندین دوربین گنبدی (دام) شکل پیدا کنید که لنزهایشان هم اندازه یا حتی بزرگتر از لنز دوربین های بولت هستند. در این مورد، انتخاب دوربین مناسب تنها یک مسئله سلیقه ای است.

مقایسه دوربین دام با بولت

سطح روشنایی

برای اطمینان از اینکه وجود نور در محیط عامل خیلی مهمی نیست، هم دوربین های تفنگی و هم دوربین های گنبدی شکل، ال ای دی های مادون قرمز دارند. با وجود یک ال ای دی مادون قرمز، وجود نور مناسب برای کارکرد دوربین تضمین می شود. در طول روز یا زمانی که نور کافی وجود دارد، لنزهای معمولی استفاده می شوند، اما هنگامی که دوربین نور ضعیف را در میدان دید حس کند، ال ای دی های مادون قرمز را برای ایجاد نور استفاده می کند.

آشکار یا مخفی؟

اگر به دنبال ترساندن خرابکارها و سارقین هستید، دوربین های تفنگی که برای عابران آشکارتر و بیشتر قابل رویت هستند مناسب خواهند بود. تشخیص دوربین های گنبدی کمی سخت تر است و اگر به دنبال نظارت مخفیانه هستید این دوربین ها انتخاب بهتری خواهند بود.

دوربین های دام مانند دوربین های بالت برجسته نیستند و نمی توان فهمید کجا را تصویربرداری می کنند چرا که تشخیص اینکه لنزها به کدام سمت هستند دشوار است. یکی دیگر از مزیت های واضح دوربین های گنبدی نسبت به دوربین های تفنگی این است که دوربین های گنبدی می توانند 360 درجه بچرخند و پوشش بیشتری را داشته باشند.

هماهنگی با دکور

همانگونه که قبلا گفته شد، دوربین های گنبدی با دکور فعلی بهتر مطابقت می کنند. دلیل این امر شکل دوربین های گنبدی است چرا که نسبت به دوربین های تفنگی ظریف تر بوده و کمتر با محیط ناهماهنگی دارند. همچنین شکل دوربین های گنبدی باعث می شود تا یکپارچه تر و واضح تر دیده شوند، به خصوص اینکه برخلاف دوربین های تفنگی که سیم ها کمی در پشت آن قرار می گیرد، قابلیت پنهان نمودن سیم ها را هم دارند.

تعمیم این موضوع سخت است، چرا که سیم ها در برخی از دوربین های گنبدی دیده می شوند و در برخی از دوربین های تفنگی دیده نمی شوند.

کدام دوربین با دوام تر است؟

دوربین های دام ، بخصوص آنهایی که با عنوان "مقاوم در برابر خرابی" (وندال) شناخته می شوند با اکثریت قاطع، آزمون دوام را برنده شدند. دوربین های گنبدی " مقاوم در برابر خرابی " بدنه ی با دوامی دارند که می توانند در برابر تکان خوردن تا خراب شدن مقاومت کنند. این نوع دوربین ها به خصوص برای مکان هایی که دسترسی به آنها آسان باشد مانند سقف کوتاه مناسب هستند.

نتیجه گیری

در مقایسه بین دوربین های گنبدی و تفنگی یک سوء تفاهم بزرگ وجود دارد. مفاهیمی در مورد دوربین مدار بسته وجود دارد که می تواند بر انتخاب شما تاثیر بگذارد، اما فقط بررسی دقیق نکات فوق به همراه شناخت کافی از هدفی که از خرید دوربین دارید، به شما در انتخاب بی نقص و خرید محصول مناسب کمک خواهد کرد.

 

مترجم: منیره غفرانی

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :