دوربین هایی با قابلیت تصویربرداری در نور کم با حسگرهای CMOS پیشرفته

امتیاز کاربران :
10 / 10
از 1 کاربر

امروزه در زمینه نظارت ویدویی، گرایش کلی به سمت دوربین هایی است که قادر به ثبت تصاویر در محیط های بسیار کم نور باشند. چنین دوربین هایی که با اسامی دوربین های نورکم low-light cameras ، دوربین های starlight و اسامی دیگر شناخته می شوند دارای درجه حساسیت از 01/0 لوکس (درجه ی حساسیت 01/0 در یک دوربین به معنای این است که آن دوربین قادر به تصویربرداری در یک محیط شفاف زیر نور مهتاب است) تا 001/0 لوکس (درجه ی حساسیت 01/0 در یک دوربین به معنای این است که آن دوربین قادر به تصویر برداری در یک محیط شفاف بدون نور مهتاب است) هستند. این دوربین ها برای کاربرد هایی همچون نظارت بر شهر یا نظارت بر انبار، که ضبط تصاویر در روشنایی کم در آنها نقش تعیین کننده ای دارد، ایده آل می‌باشند.

پیشرفت در تکنولوژی حسگر CMOS، تصویربرداری در محیط های کم نور را امکان پذیر ساخته است. این تکنولوژی از لحاظ کاهش نویز که یک عامل تعیین کننده برای تصویربرداری در محیط های کم نور است، با تکنولوژی CCD برابری می کند. این امر به ویژه پس از معرفی حسگرهای CMOS با مکانیزم backside-illuminated (BSI) ، که دوربین را قادر به ضبط در سطوح نور پایین تر و با نویز دیجیتال خیلی کمتر می کند، محقق گردیده است.

برای مثال، حسگرهای CMOS متعلق به شرکت سونی که مجهز به فن آوری  STARVIS هستند، از مکانیزم BSI بهره می گیرند. طبق گفته شرکت سونی، دوربین‌های امنیتی هنگام عکسبرداری در شب، اغلب دیافراگم لنز خود به طور کامل باز می کنند تا نور تابشی بیشتری را دریافت کنند. هنگام استفاده از یک ساختار front-illuminated، لایه سیم کشی بین لنزی که بر روی تراشه در سطح جلویی حسگر تصویر CMOS قرار دارد و دیود نوری که تبدیل فتوالکتریک را انجام می دهد، مانع از رسیدن بخشی از نور تابشی گردیده و در نتیجه موجب کاهش حساسیت می‌شود. در مقابل، ساختار backside-illuminated که  STARVIS از آن بهره می برد، فاقد لایه سیم کشی بوده و در نتیجه مانع از رسیدن نورتابشی به بالای دید نوری نمی‌شود. چنین ساختاری به طور چشمگیری بازده استفاده از نور را افزایش می‌دهد.


شرکت OmniVision Technologies ، که در زمینه توسعه راه حل های پیشرفته برای تصویربرداری دیجیتال فعالیت می‌کند، به تازگی از OV2718 رونمایی کرده است، OV2718 یک حسگر برای تراشه ی دوربین با وضوح بالا است و برای دوربین های امنیتی با کارایی بالا طراحی شده است. OV2718  با اندازه 3/1 اینچی، معماری پیکسل OmniBSI-2  از شرکت OmniVision را ارتقا داده است تا بالاترین حساسیت را نسبت به نور کم low-light ، محدوده دینامیکی بالا (HDR) و تصویر HD با وضوح 1080p را ارائه داده و آن را برای سیستم های امنیتی و نظارتی جدید مناسب سازد.

حسگر coms

در عین حال تولید کنندگان دوربین، با مجهز ساختن دوربین های کم نور low-light cameras خود به آخرین فن آوری CMOS، آنها را به بازار عرضه می کنند تا جوابگوی نیاز مشتریان برای نظارت در محیط هایی با روشنایی کم باشند.

به عنوان مثال، Qihan یک خط تولید جدید بر اساس فن آوری STARVIS راه اندازی کرده است که دوربین های تولیدی آن صرف نظر از شرایط روشنایی محیط، تصاویر واضح و مناسبی ارائه می دهند. مدل QH-NW751DS-P دارای حساسیت 0.001 لوکس می باشد و می تواند باکیفیت 6MP زمان غیر واقعی و 30fps با کیفیت 4MP ضیط نماید. این دوربین گزینه ای ایده آل برای پروژه هایی است که نظارت در نور کم low-light مورد نیاز است.


شرکت Dahua Technology نیز از دوربین های سری شبکه استارلایت خود با حساسیت 0.005 لوکس رونمایی کرده است. این دوربین دارای وضوح 2 مگاپیکسلی و حسگر تصویر اسکن پیشرفته CMOS 1/1.9 اینچی برای گرفتن تصاویر تمام رنگی بوده و همچنین از حداکثر 50/60FPS با رمزگذاری 1080P پشتیبانی می‌کند. طبق اعلام داهوا، این دوربین ها قابل استفاده در کاربردهایی همچون نظارت بر حمل و نقل، فروشگاه های خرده فروشی، و مدیریت پارکینگ هستند.

همچنین دوربین Dinion IP starlight 8000 MP ساخت شرکت سیستم های بوش، از آخرین فن آوری حسگرها بهره می گیرد. با قابلیت حذف نویز پیچیده، این دوربین دارای حساسیت 0.0121 لوکس در وضوح 5MP کامل  رنگی و حتی 0.00825 لوکس در وضوح 1080 است.  این دستگاه همچنین دارای قابلیت نوردهی خودکار و هوشمند است که با تطبیق خودکار با شرایط نوری متغیر، جبران پس نور و پیش نور را ممکن می سازد. هنگام انتخاب دوربین های نور کم low-light cameras ، اولین قدم به‌دست آوردن درک درستی از کاربردهای نور کم و دید در شب در کنار مشخصات دوربین است. این امر انتخاب مناسب‌ترین دوربین مدار بسته را برای محیط مورد نظر تضمین می‌کند.

 

مترجم: منیره غفرانی

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :