دوربین های نظارتی IR (مادون قرمز) و DAY and NIGHT

امتیاز کاربران :
10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست | چهارشنبه 11 اسفند 1395 | نظرات کاربران ( 0 )

از ویژگی های اصلی در دوربین های نظارتی و امنیتی که باید مد نظرتان باشد، وضوح تصویر هم در طول روز و هم هنگام شب است. ضبط ویدیو هنگام شب یا در تاریکی همراه با مشکلاتی است. دوربین مدار بسته برای ضبط تصاویر واضح وابسته به نور موجود هستند. به منظور ضیط تصویر در شب از دوربین های DAY and NIGHT (حقیقی و دیجیتالی) یا دوربین مادون قرمز (IR) می‌توان استفاده کرد.

دوربین های DAY and NIGHT

این دوربین ها، عکس گرفتن هنگام روز و شب با حداقل روشنایی را امکان پذیر می سازد. این دوربین ها دارای دو نوع دوربین روز-شب حقیقی و دوربین روز-شب دیجیتالی می‌باشند.

دوربین های DAY and NIGHT حقیقی

این دوربین ها از فیلتر مکانیکی قطع کننده‌ی نور مادون قرمز (IR CUT) بهره می گیرند. این فیلتر هنگام روز در جلوی لنز دوربین قرار می‌گیرد تا اشعه مادون قرمز را حذف کند؛ در غیر این صورت تصویر رنگی به‌دست آمده غیرطبیعی خواهد بود. این اشعه مادون قرمز ناشی از نور خورشید یا از انعکاس نور خورشید توسط اجسام است.

اگرچه انسان نمی‌تواند این اشعه را ببیند ولی برخی از دوربین‌ها حساس به اشعه مادون قرمز هستند و آنها را ضبط می‌کنند. هنگام شب این فیلترها به‌صورت خودکار برداشته می‌شوند تا دوربین‌ها بتوانند تصاویر را بدون حذف مادون قرمز ضبط کنند. این امر کمک می‌کند تا نور بیشتری به تصاویر برسد و تصویری واضح تر به‌دست آید و تغییر شکل تصویر در حالت سیاه و سفید را به حداقل می‌رساند.

دوربین های DAY and NIGHT دیجیتالی

این دوربین‌ها از فیلترهای مادون قرمز استفاده نمی‌کنند. رنگ تصویر را هنگام روز به‌صورت الکترونیکی تنظیم می‌کنند و زمانی که نور کم می‌شود به حالت شب تغییر حالت داده و شروع به ضبط تصاویر به‌صورت سیاه و سفید می‌کنند. بنابراین این دوربین‌ها عملکردی مشابه با دوربین های روز-شب حقیقی دارند اما با هزینه کمتر و می‌توانند به‌صورت کوچک سازی شده به عنوان مثال دوربین های بولت مورد استفاده قرار گیرند. کیفیت تصاویر گرفته شده با این دوربین ها به رتبه بندی لوکس (LUX) بستگی دارد. هر چه مقدار لوکس کمتر باشد، دوربین هنگام شب تصاویر بهتری را ارائه می‌دهند. موقع خرید این دوربین ها باید همواره رتبه بندی لوکس آنها را مورد بررسی قرار دهید و ببینید که آیا حوابگوی نیازهای شما هست یا نه. بسته به رتبه بندی لوکس، برخی دوربین ها می‌توانند زیر نور ضعیف ماه و ستاره ها نیز به خوبی کار کنند.

دوربین های IR (مادون قرمز)

دوربین های مدار بسته مادون قرمز، مجموعه ای از LED ها اطراف لنز خود دارند که اشعه مادون قرمز ساطع می کنند. این LED ها در نور ضعیف روشن شده و به ایجاد تصاویر سیاه و سفید واضح کمک می کنند. بنابراین این دوربین ها در طول روز تصاویری با کیفیت طبیعی و شب هنگام تصاویر روشنی را ارائه می دهند. نکته مهم در مورد دوربین های مادون قرمز، برد آنهاست. حتما باید بررسی نمائید که که اشعه های مادون قرمز تا چه محدوده ای ساطع می شوند.

این دوربین نمی تواند جزئیات اشیا قرار گرفته در محلی فراتر از بردش را ضبط کند. البته به این معنی نیست که آن اشیا قابل رویت نخواهند بود بلکه جزئیات کمتری از آنها معلوم خواهد بود. در صورتی که میخواهید مکان هایی فراتر از برد دوربین را مشاهده نمایید، باید نقطه کانونی دوربین را تنظیم کنید که البته باعث کاهش وسعت ناحیه تحت پوشش خواهد شد. اساسا برد این دوربین‌های مادون قرمز بین 15 تا 70 متر است و در طول موج‌هایی به طول 14000 نانومتر (14 میکرومتر) کار می‌کنند درحالی که محدوده دوربین های نور مرئی 450-750 نانومتر است.

دوربین هایی وجود دارند که دارای LED های مادون قرمز و همچنین فیلتر‌های مادون قرمز هستند از جمله مدل GeoVision GV-BL110D. هنگام خرید یک دوربین نظارتی، رتبه بندی لوکس و برد LED های مادون قرمز را بررسی نمائید. این دو عامل تا حد زیادی بر کیفیت تصاویر گرفته شده در شب تاثیر می‌گذارند.

 

تهیه و تدوین: مهندس شهاب عسگری

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :