مزیت های دوربین های مداربسته IP

امتیاز کاربران :
10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست | چهارشنبه 11 اسفند 1395 | نظرات کاربران ( 0 )

مزیت های دوربین های مدار بسته IP بسیار جالب و دانستنی است؛ در این مقاله توضیحات جامعی را در این خصوص در اختیارتان قرار می‌دهیم.

انتخاب دوربین چند مگاپیکسلی IP باعث کاهش تعداد دوربین های لازم جهت پوشش مناسب یک ناحیه و نیز صرفه جویی در هزینه و زمان نصب می شود. در گذشته، برای داشتن پوشش ویدیویی با کیفیت و دقت بالا نیاز بود تا تعداد زیادی دوربین را در محل مورد نظر و نزدیک به شی تحت نظارت قرار دهید و یا اینکه لنزهای گران قیمتی داشته باشید که برای مشاهده نواحی مورد نظر قادر به بزرگنمایی باشند.

در حال حاضر، به لطف افزایش تعداد پیکسل هایی که حسگر تصویر می تواند تولید کند، گرفتن تصاویری با رزولوشن بالا از دوربین های IP که منطقه بسیار بزرگی را تحت پوشش قرار داده اند، امکان پذیر شده است. و این فقط یکی از مزایای بکارگیری دستگاهی است که امکان اتصال آن به شبکه، ویژگی های جذاب دیگری را نیز در پی دارد.

برای نشان دادن میزان پیشرفت صنعت و تحولاتی که استفاده از دوربین چند مگاپیکسلی ایجاد کرده است، مثالی از یک دوربین که در سقفی به ارتفاع  3 متری و رو به میزی به ارتفاع 50 سانتیمتر نصب شده است ارائه می گردد:

  • دوربین آنالوگ در فرمت (4CIF  (704 X 480 با لنزهای 9 میلی متری به ازاء هر 30 سانتیمتر فاصله 86 پیکسل ایجاد می کند(که هر چه تعداد پیکسل های ایجاد شده بیشتر باشد تصویر واضح تری ارئه می‌گردد).
  • یک دوربین IP دو مگاپیکسلی در فرمت (HD (1920 X 1080 با لنزهای 9 میلی متری به ازاء هر 30 سانتیمتر 605 پیکسل ایجاد می کند.

واضح است که کیفیت تصویر دوربین IP به مراتب دارای جزئیات بیشتری نسبت به دوربین آنالوگ است. با استفاده از لنزهایی با زاویه دید عریض تر، می توان از ناحیه بسیار بزرگتری تصویر برداری کرد و در عین حال کیفیت تصاویر خوبی داشت.  انتخاب دوربین چندمگاپیکسلی IP باعث کاهش تعداد دوربین های لازم جهت پوشش مناسب یک ناحیه و نیز صرفه جویی در هزینه و زمان نصب می شود.

مشاهده یکپارچه و پایش مناطق

در حال حاضر،  دوربین های مدار بسته IP با وضوح بالا و بالاتر و تنوع منحصر به فرد  در بازار موجود هستند و بسیار کارآمدترند. برخی از تولید کنندگان، دوربین هایی با لنزهای متعدد ساخته اند که مشاهده 180 درجه و برخی نیز پوشش 360 درجه را امکان پذیر کرده اند. این قابلیت در مناطق باز بزرگ می تواند منجر به کاهش چشمگیر تعداد دوربین ها شود بدون اینکه جزئیات قربانی شود.

دوربین با لنزهای چشم ماهی (fisheyes): دوربینی منحصر به فرد است به این دلیل که می‌تواند میدان دید 360 درجه را نشان دهد. با اینکه این لنزها چندین سال بود که وجود داشتند ولی معمولا دارای اثر پیچ وتابی بر تصویر می‌بودند؛ فن آوری امروز می‌تواند از پیچ و تاب آن تصویر جلوگیری کند و آن را به ویدیوهای متعدد تقسیم کند به‌طوری که انگار دو، سه یا چهار دوربین در داخل یک دوربین قرار دارند.

مزیت بزرگ دوربین‌هایی با دید 180 و 360 درجه در این است که مشاهده‌ی بصری یکپارچه‌ی ناحیه‌ی مورد نظر را ممکن می‌سازند. دنبال کردن یک نفر یا یک شی از دوربینی به دوربین دیگر چالش برانگیز است و اغلب بین دوربین‌ها خلاء پوششی وجود دارد. به لطف میدان دیدهای 180 و 360 درجه این خلاها حذف و عمل دنبال کردن به سادگی صورت می پذیرد.

مزیت دیگر دوربین چند لنزی این است که در اکثر مواقع فقط یک آدرس IP مورد نیاز است. از آنجایی که آدرس های IP به منظور اتصال مورد نیاز می باشند در دنیای شلوغ  امروز IT یافتن یک آدرس جدید  ممکن است دشوار بوده و به سازمان ها وابسته است. با کاهش تعداد آدرس های IP مورد نیاز، دست دپارتمان IT در طراحی بازتر خواهد بود. قابلیت مشاهده و مراقبت از یک ناحیه وسیع تنها با یک دوربین، مزایای خاصی در بخش‌های مختلف صنعتی دارد.

به عنوان مثال، برای مستند سازی ویدیویی و نظارت بر جایگاه تماشاگران استادیوم یک کالج یا استادیوم حرفه ای فوتبال، صدها دوربین معمولی مورد نیاز است که اغلب از دوربین هایی با قابلیت چرخش افقی/چرخش به بالا و پایین/ بزرگنمایی استفاده می‌شود. این دوربین‌ها فقط در صورتی که رو به محل واقعه تنظیم شده باشند، قادر به گرفتن تصاویر نمای نزدیک از موقعیت‌ها یا اتفاقات هستند و به دوربین مدار بسته گردشی PTZ معروف هستند.

دوربین مدار بسته گردشی

مناطق وسیعی را می‌توان با دوربین های 180 و 360 درجه با جزئیات قابل توجه و دید عالی تحت پوشش قرار داد. پیشنهاد ما این نیست که شما باید تمامی دوربین‌های p/t/z را کنار بگذارید؛ بلکه داشتن میدان دید وسیع، یافتن جهت قرارگیری مناسب برای دوربین (p/t/z) جهت ثبت وقایع را آسان می‌کند.

ارائه حفاظت و تجزیه و تحلیل کاملتر با دوربین های IP

کاربر نهایی ممکن است اموال با ارزشی شامل جواهرات، یا مواد دارویی تا تجهیزات کارخانه یا تجهیزات آزمایشگاه تحقیقاتی در محلی قرار داده باشد که احتیاج به حفاظت از آنها باشد. در صورتی که نظارت یا مستند سازی بصری هنگام وقوع سرقت یا سایر وقایع مورد نیاز باشد، دوربین های چندمگاپیکسلی می‌توانند گزینه مناسبی باشند.

به عنوان مثال با به‌کارگیری ترکیبی از دوربین‌های چند مگاپیکسلی با دید وسیع و دوربین های تک لنزی، می‌توان به کمک جزئیاتی که قبلا از نظر دور می‌ماندند، شخصی که انگشتری را در جواهرفروشی می دزدد یا کارگر خط مونتاژی که قطعه خاصی روی ماشین سوار نمی کند را شناسایی کرد. دوربین‌های IP راه کاملا جدیدی برای تجزیه و تحلیل باز کرده‌اند.

در حال حاضر، شمارش تعداد افراد، نقشه برداری حرارتی، تعیین جهت حرکت، دنبال کردن افراد از طریق دوربین‌ها، و مشاهده اشیای پشت سر یا تعیین اینکه آیا شی‌ای گم شده است از کاربردهای متداول دوربین‌های IP به شمار می‌روند.

تمامی این اطلاعات را می‌توان از طریق شبکه به سیستم گزارش دهی ارسال کرد تا اطلاعاتی که قبلا نشان داده نمی‌شدند، دیده شوند.

هنگامی که به دنبال رویت یک منطقه وسیع، بهبود تصاویر گرفته شده جهت مستندسازی، یا به دنبال استفاده از ویدیوی گرفته شده برای تجزیه و تحلیل و تعبیر داده‌ها هستید، به لطف پیشرفت‌های اخیر در عرصه فن آوری‌های دوربین مدار بسته دوربین های چندمگاپیکسلی IP می‌توانند یک گزینه عالی برای این کاربردها باشند.

 

تهیه و تنظیم: مهندس شهاب عسگری

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :