تشخیص و ضبط بر اساس حرکت (MOTION Detector) چیست

امتیاز کاربران :
10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست | چهارشنبه 11 اسفند 1395 | نظرات کاربران ( 1 )

تشخیص و ضبط بر اساس حرکت

(MOTION Detection) در دوربین های مدار بسته

ممکن است به نظرتان تشخیص حرکت یک تکنولوژی پیچیده به نظر برسد، اما در واقع این موضوع یک مساله بسیار ساده است. ضبط کردن ویدیوها، چیزی بیشتر از یک سری عکس یا عکس های جامع نیست، در واقع سرعت پخش به صورتی است که عکس ها طوری نشان داده می شود که به نظر می رسد حرکت می کنند! هنوز هم هر تصویر معادل با یک فریم از ویدیو است. دستگاه های DVR  یا دوربین ها، تعداد فریم ها (تصویرها) را در حافظه خود ذخیره می کنند. این ذخیره سازی تصاویر سبب کاهش حافظه دستگاه می شود. دستگاه های DVR یا دوربین ها، فریم هایی را که وارد حافظه می شود با هم مقایسه می کنند و اگر تفاوت بسیار بزرگی را بین فریم ها شناسایی کنند، یک حرکت رخ می دهد. به عبارت ساده تر، هر تصویری که با تصویر بعدی که وارد حافظه می شود متفاوت باشد یک تفاوت میان دو عکس است و اینجاست که حرکت را در تصاویر می بینید.

متاسفانه، از پیکسل های در حال مقایسه، بسیاری از آنها به صورت نادرست مقایسه می شوند یعنی امکان تشخیص تفاوت های کوچک بین دو تصویر موجود نیست. مساله ای که شما به سادگی می بینید این است که دوربین حرکت را تشخیص و ضبط را آغاز می کند. با این حال، راه هایی برای کاهش تعداد تشخیص های نادرست میان فریم ها وجود دارد.

برای شروع، منطقه تحت پوشش دوربین را در نظر بگیرید. وقتی شما مدتی با دوربین خود کار کنید متوجه می شوید که دوربین مدار بسته دقیقا چه محدوده ای را به شما نشان می دهد. شما می توانید تمرکز دوربین یا دستگاه های DVR را فقط به محدوده خاصی تنظیم کنید و در واقع دید دوربین به اطراف را مسدود کنید. به طور مثال در فضای یک اتاق می توانید تمرکز دوربین را روی در یا پنجره بگذارید.

یکی دیگر از گزینه ها، کنترل حساسیت است. این تعریف به این معناست که شما برای دستگاه تعریف کنید که چه مقدار تغییری باید بین دو فریم اتفاق بیفتد تا دستگاه DVR شروع به ضبط کند؛ هر چه حساسیت را بالاتر ببرید، تغییر کمتری میان دو عکس سبب حرکت و ضبط آن می شود و هر چه حساسیت کمتر باشد، تغییر بیشتری باید بین دو پیکسل باشد تا یک حرکت ضبط شود. برای نمونه اگر چیزی مانند یک پرنده بیرون از پنجره به طور مداوم پرواز کند، یک رویداد حرکت به شمار بیاید، سپس شما می توانید این حساسیت را برای اشیائی که از نظر ابعادی بزرگتر از آن پرنده هستند، مانند اتومبیل و مردم کاهش دهید. یعنی زمانی که شی ای بزرگتر از آن پرنده در حال حرکت مداوم بود تغییرات نسبت به فریم بعدی باید بیشتر باشد تا دستگاه ضبط را آغاز کند.

تشخیص حرکت یکی از ویژگی های خیلی جالبی است که روی بیشتر دوربین های امنیتی و دستگاه های DVR موجود است، و این فقط یک مفهوم ساده است یعنی ضبط عکس ها زمانی که در مقایسه با هم متفاوت هستند. ممکن است در ابتدای کارتان با این دستگاه ها مدت کوتاهی سردرگم بشوید اما با گذشت زمان می توانید مشکل مقایسه نادرست تصاویر را از بین ببرید و از مزایای تشخیص حرکت سیستم های امنیتی خود لذت ببرید.

 

ترجمه: نفیسه اسلامبولچی

ارسال نظر

آسیا دژ : باتشکر
1 0
با سلام ضمن تشکر بابت زحماتتون و ارائه مطالب و ترجمه های مفید خواستم بدونم که کدوم دستگاه ها دقیق ترین نرم افزار تشخیص حرکت رو دارن؟
مدیریت : پاسخ
1 0
تمامی دستگاه های Dvrو NVR و سرور ها میتونن در تشخیص حرکت کار آمد باشن که البته زاویه ی نصب دوربین ،سایه ها و نور ها و همینطور کیفیت دوربین بسیار تاثیر گذاره
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :