حسگر CCD بهتر است یا CMOS ؟

امتیاز کاربران :
10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست | چهارشنبه 11 اسفند 1395 | نظرات کاربران ( 0 )

دوربین مداربسته با تکنولوژی CCD بهتر است یا با تکنولوژی CMOS ؟

خریداران دوربین مدار بسته همیشه این سوال را مطرح می کنند و گاهی دیده شده فروشنده جوابهای متفاوت و گاها متناقضی را ارائه می کند. مقاله حاضر سعی دارد به برخی ابهامات در مورد تکنولوژی ثبت تصویر در دوربین های مداربسته پاسخ دهد.

به دلیل تفاوت در ساختار مهندسی این دو نسل از حسگر (که در  مقاله دیگری در همین سایت آمده است) حسگرهای CCD و CMOS هر کدام محدودیت و ویژگی های خاص خود را دارند که باعث شده در شرایط یکسان عملکردهای متفاوتی داشته باشند.

در تکنولوژی دوربین های انالوگ و دیجیتال دو نسل از حسگرهای ثبت تصویر به چشم می خورند که تفاوت اصلی آنها در فرآیند ثبت نور و انتقال آن به خروجی است. در این مقاله از بررسی تفاوت های فنی و پیچیده ساختارهای الکترونیکی و مهندسی این دو نسل خودداری می کنیم و در عوض به تشریح تفاوت عملکرد این دو نسل در مواردی که برای خریداران مهم است می پردازیم.

خطای نمایش (کشیدگی تصویر)

دوربین های مدار بسته با تکنولوژی CMOS، در مواردی بسیار نادر ممکن است که دچار خطای نمایش شوند در حالی که در تکنولوژی CCD درصد رخداد این خطا صفر است. برای مثال هنگامی که فردی در محدوده دید دوربین مدار بسته در زاویه «لانگ شات» در حال حرکت باشد، ممکن است با فاصله گرفتن از از دوربین نیم تنه پایینی بدن کمی کشیده تر از آنچه در واقعیت است نشان داده شود. این خطا به دلیل تفاوت ساختاری «شاتر CMOS» است.

لرزش و افت کیفیت تصویر (نویز)

تکان ناگهانی، لرزش محیط و یا حرکت موتور دوربین های مداربسته ممکن است در مواردی باعث ایجاد لرزش تصویر و یا کاهش کیفیت (نویز) شود. در این مورد، به طور کلی تکنولوژی CCD در اثر تکان، لرزش و یا حرکت دوربین مداربسته، ممکن است دیرتر دچار نویز شوند. این امر به دلیل فرآیند دو مرحله ای ثبت تصویر در این تکنولوژی است.

لکه سفید

در مواردی که منبع نور به صورت مستقیم به لنز دوربین مدار بسته بتابد (نور چراغ قوه، چراغ خودرو) منبع نور و محیط پیرامون ان در تصویر ثبت نشده و به صورت لکه ای سفید نشان داده می شوند. در مجموع، حسگرهای CCD حساسیت بشتری به تابش نور مستقیم دارند و در نتیجه در این مورد در مقایسه با حسگرهای CMOS آسیب پذیرترند.

نتیجه گیری

به طور کلی دوربین های دارای  لنز با حسگر CCD از کیفیت و شفافیت تصویر بهتری برخوردارند و در نتیجه گران تر نیز هستند. اما هر چه رو به جلو میریم تشخیص تفاوت کیفیت تصویر این دو نسل سخت تر می شود چرا که حسگرهای CMOS جدید نیز از نظر کیفیت با حسگرهای CCD در رقابت هستند.

البته به یاد داشته باشید برای تشخیص کیفیت ثبت تصویر در دوربین مدار بسته،  آیتم مهم دیگری نیز اثرگذار است و آن «اندازه سطح حسگر» است.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :