دوربین مدار بسته گردشی (PTZ)

امتیاز کاربران :
10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست | چهارشنبه 11 اسفند 1395 | نظرات کاربران ( 0 )

دوربین کنترلی (PTZ (Pan-Tilt-Zoomچیست؟

دوربین های Pan-Tilt-Zoom (حرکت افقی-حرکت بالا پایین-بزرگنمایی) یا PTZ که اصطلاحا به آنها دوربین های گردان گفته می شود، دوربین مدار بسته  پیشرفته ای هستند که اپراتور یا کامپیوتر آنها را به روشی کنترل می کنند که یک دوربین نظارتی استاندارد قادر به انجام آن نخواهد بود. دوربین های PTZ معمولا در کاربردهای تجاری، مانند فروشگاه های خرده فروشی به منظور کاهش سرقت، به عنوان دوربین های نظارت بر ترافیک و در محیط هایی که نیاز به امنیت بالا دارند، مانند تاسیسات دولتی استفاده می شود. دوربین های PTZ را می توان در فضاهای باز یا فضاهای سرپوشیده استفاده کرد.

 

حرکت افقی

حرکت افقی یا Panning باعث می شود تا دوربین از یک سمت به سمت دیگر بصورت افقی حرکت کند. چنین حرکتی باعث می شود تا دوربین بتواند وسایل نقلیه در حال حرکت یا هر جسم دیگری که بر روی سطح افقی حرکت می کند را ردیابی کند.

 

حرکت بالا پایین

حرکت بالا پایین یا Titling باعث می شود تا دوربین به بالا و پایین حرکت کند. این عملکرد اغلب همراه با حرکت افقی، برای ردیابی اجسامی که نسبت به دوربین تغییر مکان می دهند مانند خروج ماشین از پارکینگ استفاده می شود.

بطور معمول، هم حرکت افقی و هم حرکت بالا پایین، با استفاده از یک مکانیزم کنترلی مانند دسته فرمان یا کامپیوتر انجام می شوند. مکانیزم کنترل به دو موتور کوچک در پایین دوربین متصل می شود و باعث می شود تا دوربین به سمت بالا و پایین و از یک سمت به سمت دیگر حرکت کند.

 

بزرگنمایی (Zoom)

بزرگنمایی یا Zoom کنترل پیشرفته تری است و این امکان را به دوربین می دهد تا بر روی  شخص یا جسم بزرگنمایی کند. عمل بزرگنمایی معمولا بصورت پیشرفته انجام می شود چرا که دوربین به لنزهای بزرگنمایی کنترل شده با موتور  مجهز شده است و بسیار شبیه لنز دوربین های فیلمبرداری با قابلیت بزرگنمایی است.

عملیات بزرگنمایی باعث می شود تا بر روی راننده ی ماشین در حال حرکت یا بر روی دست فرد مظنون به دزدی از مغازه بزرگنمایی شود. برخی از لنزهای بزرگنمایی می توانند بسیار قدرتمند باشند و این امکان را به اپراتور بدهند که اجسام را از نزدیک ببیند یا تا یک مایل و بیشتر را ببیند.

 

کنترل حرکت (Motion)

عملکردهای PTZ می توانند با استفاده از سیستم ردیابی حرکت، به صورت خودکار نیز کنترل شوند. دوربین های ردیاب حرکت معمولا در مکان هایی که نیاز به کنترل از راه دور باشد یا هنگامی که هیچ اپراتوری در دسترس نباشد استفاده می شوند. کامپیوتر بر تصاویر دوربین نظارت کرده و هنگامی که حرکتی را تشخیص داد، حرکت را دنبال نموده و در فاصله های زمانی معینی بر روی اجسام زوم می کند تا آن ها را با جزئیات بیشتری ببیند. کنترل حرکت اشیا در دوربین های مدار بسته (PTZ) به دو صورت امکان پدیر است:

کنترل دستی (Joystick)

این شیوه کنترل نیاز به حضور دائمی اپراتور دارد و اپراتور با استفاده از دسته جوی استیک حرکت اشیا یا انسان را ثبت می کند.

کنترل اتوماتیک (MTS)

در این شیوه کنترل حرکت به وسیله رایانه و نرم افزارهای ثبت حرکت انجام می شود. هنگامی که نرم افزار حرکتی را تشخیص می دهد به دوربین مدار بسته فرمان دنبال کردن (Tracking) شی در حال حرکت را (بسته به نحوه حرکت اشیا) در دو محور افقی و عمودی را صادر می کند. در این حین در صورت فاصله گرفتن تدریجی اشیا یا انسانها از دوربین، این نرم افزار دستور بزرگنمایی را نیز صادر می کند.

 

تهیه و تنظیم: مهندس عسگری

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :