لنز وریفوکال چیست؟

امتیاز کاربران :
10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست | چهارشنبه 11 اسفند 1395 | نظرات کاربران ( 0 )

درک مبانی لنز

معمولاً انتخاب دوربین های امنیتی برای تازه کارها، کار پیچیده ای است. سوالی که اغلب توسط مشتریان پرسیده می شود این است که لنزهای وریفوکال چیست؟ به طور کلی، دو نوع لنز در دوربین مدار بسته وجود دارند، لنزهای ثابت و لنزهای وریفوکال. در لنزهای ثابت، تنظیمات دریچه دیافراگم ثابت بوده و قابل تغییر نیست. از لنز ثابت می توان برای مشاهده ی نمای دور یا مشاهده ی جزئیات در نمای نزدیک استفاده کرد، اما این نوع لنزها قابل تنظیم نبوده و نمی توان از یک لنز ثابت برای هر دو منظور استفاده نمود. هنگام خرید دوربینی با لنز ثابت، از محاسبات موجود برای لنز جهت اطمینان از انتخاب لنزی با دیافراگم مناسب استفاده کنید، چرا که این ویژگی پس از نصب قابل تنظیم نخواهد بود.

 

انواع مختلف دوربین های وریفوکال

لنزهای وریفوکال معمولا گرانتر هستند، اما در عوض در این نوع لنزها امکان تنظیم دیافراگم وجود دارد. این ویژگی امکان خطا را کم کرده و امکان تغییر میدان دید را در زمان های مختلف به وجود می آورد. در دوربین های با لنز های وریفوکال، می توان فاصله کانونی را از 2/5 میلی متر تا 10 میلی متر تنظیم کرده و طیف گسترده تری نسبت به دوربین های با لنز های ثابت را فراهم آورد. دوربین های وریفوکال را می توان با دوربین های زوم دار که بصورت دستی تنظیم می‌شوند، مقایسه کرد. هنگام استفاده از یک دوربین مدار بسته وریفوکال، کاربران دوربین می توانند برای میدان دید محدود، فاصله ی کانونی را روی عدد بیشتر و برای میدان دید گسترده، فاصله کانونی را روی عدد کمتری تنظیم کنند. برای مثال یک لنز فاصله‌ی کانونی بیشتر، میدان دید کوچکتری دارد، اما تصاویر در این میدان دید، بزرگتر دیده می شوند. در مقابل، لنزهای وریفوکال کمتر میدان دید بزرگتری را نمایش می دهند اما تصاویر گرفته شده در این میدان دید، کوچکتر به نظر می‌رسند. بنابراین، لنزهای وریفوکال بیشتر برای مواردی که نیاز به نظارت بر مناطق جمع و جورتر مانند راهرو، پنجره یا صندوق پستی باشد مناسب خواهد بود. از طرف دیگر، لنز فاصله‌ی کانونی کمتر برای نظارت بر جلوی ساختمان‌ها یا فضای حیاط پشتی مفیدتر است.

دوربین های وریفوکال انواع مختلفی دارند که شامل دوربین های بولت (bullet)، دوربین های دام (dome) و انواع دوربین های مقاوم در برابر دستکاری یا ضد خرابکاری مانند دوربین Vandal Proof IR Dome هستند. برخی از دوربین های وریفوکال، ویژگی های دیگری مانند تشخیص حرکت، مقاومت در برابر تعییرات آب و هوایی و تکنولوژی مادون قرمز را نیز دارند. دوربین های دارای ویژگی اتو آیریز (auto-iris) نیز بسیار توصیه می شوند، لنز موجود در این نوع دوربین ها، برای وضوح و تمرکز بیشتردر محیط های با نورهای متعدد تنظیم می شود.

لنز فریفوکال

دوربین های وریفوکال برای چه افرادی مفید است؟

به افرادی که مطمئن نیستند به چه میزان میدان دید نیاز خواهند داشت، افرادی که ممکن است گاهی نیاز به تغییر میدان دید داشته باشند یا کاربران دوربین که در نظر دارند تا دوربین را جابجا کنند، توصیه می شود تا دوربینی با لنز وریفوکال بخرند. با وجود اینکه، این نوع دوربین ها نسبت به دوبین های با لنز ثابت کمی گران تر هستند، بسیاری از مشتریان تنوع و انعطاف پذیری دوربین های مداربسته وریفوکال را به دوام ذاتی دوربین های با لنز ثابت ترجیح می دهند. همانند دیگر ابزارهای امنیتی و نظارتی، دوربین های چند کانونی بصورت خودکار نصب شده و می توانند برای افزایش امنیت کلی یک خانه یا محل کار، همراه با دستگاه های حفاظتی دیگر استفاده شوند.

 

ترجمه: منیره غفرانی

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :