نور و لوکس در دوربین های مدار بسته

امتیاز کاربران :
10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست | چهارشنبه 11 اسفند 1395 | نظرات کاربران ( 0 )

نور و تعریف لوکس در دوربین های مدار بسته

در سیستم های امنیتی بدون نور هم قادر خواهیم بود هر چیزی را ضبط و ثبت نماییم اما این موضوع بستگی مستقیمی به دوربین های نظارتی مورد استفاده دارد.

دوربین های امنیتی مورد استفاده در مکان های فاقد نور، تفاوت های اندکی با یکدیگر دارند. برخی از این دوربین های امنیتی دارای حساسیت بالایی هستند و می توانند تصاویر تک رنگی از اجسام در شرایط تاریکی شب یا تاریکی کامل به شما ارائه کنند. این دوربین ها با استفاده از نور مادون قرمز توانایی ثبت تصاویر را در این مکان های تاریک دارند.

در این مقاله ما به ارائه ی دانشی پایه ای در باره ی نورپردازی طبیعی و طیف های گسترده ی نور مصنوعی می پردازیم.

لوکس یک واحد کوچک بر اساس لومن است و واحد لومن نیز، خود واحدی بر اساس کاندلاست.

یک لومن ( سیستم :LM) یک واحد SI برا اساس لومینوس است که یک واحد از شار نورانی قدرت نور درک شده توسط چشم انسان است و کاندلا واحد پایه ی شدت نور SI است. (یک لوکس به یک لومن در هر متر مربع برابر است با 4N یا کل شار نوری یک منبع نور از یک کاندلا)

در هنگام انتخاب یک دوربین نظارتی مناسب برای نصب در محیط مورد نظر مطمئن شوید که این دوربین پاسخگوی شرایط روشنایی در آن محیط است.

لوکس، واحد سطح روشنایی تعیین شده برای نمایش نور منطقه است. در یک محیط که دارای روشنایی مناسبی است می توانید از یک دوربین مدار بسته با عملکرد کلی (معمولی) استفاده کنید؛ اما برای محیطی با روشنایی کم  به دوربین های نظارتی با عملکرد بالاتر نیاز است برای مثال: برای محیط هایی با روشنایی بیشتر از 2.0 لوکس، از سیستم دوربین امنیتی رنگی و برای مکان هایی با روشنایی کمتر از 0.2 لوکس از سیستم دوربین امنیتی تک رنگ (دوربین های امنیتی نورستارگان - نور در شب) باید استفاده شود.

نور دوربین مدار بسته

استفاده از دوربین های مدار بسته پیشرفته با عملکرد بالا در این محیط ها بسیار ضروری است. شما می توانید با استفاده از یک "لوکس متر" سطح روشنایی منطقه ی مورد نظرتان را اندازه گیری نمایید. اگر به لوکس متر دسترسی ندارید می توانید با استفاده از جدول زیر روشنایی محوطه ی مورد نظرتان را تعیین کنید.

فضای داخلی:

 • انبارها:  20—75 Lux
 • راه های خروج اضطراری:  30—75 Lux
 • راهروها:  75—200 Lux
 • فروشگاه ها:   75—300 Lux
 • ادارات:  300—500 Lux
 • بانک ها:  200—1000 Lux
 • اتاق کنفرانس:  300—1000 Lux

 

فضای خارجی:

 • آفتابی :   10000—1000000 Lux
 • ابری:   100—10000 Lux
 • گرگ و میش:   1—10 Lux
 • ماه کامل:  0.1—1 Lux
 • ماه ناقص:   0.01—0.1 Lux
 • طلوع آفتاب:   0.001—0.01 Lux
 • ابری و آفتابی:  0.0001—0.001 Lux

هنگامی که دوربین های مدار بسته در محیطی کاملا تاریک کار می‌کنند ( لوکس محوطه صفر است) سنسورهای تصویری دوربین قادر نخواهد بود که تصاویر را ضبط کند. در این موقعیت‌ها دوربین ها دارای سیستم نور مصنوعی مانند LEDهای مادون قرمز ، LEDهای نور سفید یا چراغ (Emitters) لیرز  خواهند بود.

با این سیستم نور مصنوعی در محیط های فاقد نور می توانید به ضبط تصاویری به شکل تک رنگ یا تصاویری شفاف رنگی در نور کم دست یابید. به تازه گی شرکت هایک ویژن (Hikvision) و شرکت سونی(Sony) دوربین های امنیتی روز و شبی ساخته اند که از دو طیف نوری برای تصویر برداری خود استفاده می کنند.

دوربین های مدار بسته با روشنایی مادون قرمز

این دوربین ها با استفاده از LEDهای مادون قرمز امواج نوری ساطع می کنند که در برخورد با اجسام زنده نظیر انسان نور قرمز رنگی تولید می کنند. طول موج نور مادون قرمز 850 نانومتر است که اجازه می دهد دوربین تصاویر تک رنگی را ضبط و ثبت کند. استفاده از این دوربین ها با وجود برد بالای نور مادون قرمز آن محدودیت هایی اساسی را ایجاد می کند و آن حذف جزییات تصاویر در منطقه ی تحت نظارت است. به منظور حل این مشکل تکنولوژی IRهای هوشمند به بسیاری از دوربین امنیتی منتقل شدند که می تواند شدت نور مادون قرمز را با توجه به اشیای تحت نظارت کاهش دهد و مشکل محو شدن و حذف جزییات را با تنظیم آن رفع نماید. دوربین‌های مادون قرمز می‌توانند فاصله‌ای از 0 تا 200 متر را پوشش دهند.

دوربین های مدار بسته با روشنایی نور سفید

استفاده از LEDهای نور سفید برای روشن کردن منطقه ی تحت نظارت مورد استفاده قرار می‌گیرد. طول موج نور سفید 450 نانومتر است. نور سفید، نوری مرئی محسوب می‌شود و با استفاده از آن می‌توان تصاویری رنگی از محوطه ی تحت نظارت بدست آورد. در مقایسه با نر مادون قرمز ، نورسفید می‌تواند در تشخیص موارد خاص مانند تشخیص پلاک خودرو کمک کننده باشد. این نور همچنین برای جلوگیری از هجوم مزاحمان و جنایتکاران به کار می‌آید. مقاله جامعی را درباره دوربین مدار بسته پلاک خوان خودرو اینجا بخوانید.

شرکت سونی دوربین های تحت شبکه با نور دوگانه ای را دارد که می‌تواند به طور خودکار با توجه به بازه‌ی زمانی, رفت و آمد افراد را تحت نظارت بگیرد. دوربین‌های نور سفید فاصله‌ی تحت پوش‌شان بسیار کمتر از دوربین‌های مادون قرمز است و چیزی در حدود 0 تا 50 متر را می‌تواند تحت پوشش قرار دهد.

نور دوربین مدار بسته

دوربین های مدار بسته با روشنایی نور لیزر

این دوربین‌ها از آخرین فناوری استفاده می‌کنند و توانایی ارائه‌ی تصاویری از فواصل طولانی را برای نظارت دارند. به طور معمول دوربین مجهز به نور لیزر به قابلیت زوم اپتیکال تا 30X مجهز است. نور لیزر با بهره‌گیری از طول موج 808 نانومتری خود مزایای بسیاری دارد از جمله: روشنایی فواصل دور، تطبیق پذیر و انطباق با محیط زیست منطقه ی تحت نظارت،عمر طولانی و خطر کمتر.

با استفاده از نور لیزر در دوربین‌های امنیتی می‌توان تصاویری با وضوح بالا دریافت کرد. افزون بر آن‌، این سیستم نوردهی دوربین را قادر می‌سازد تصاویری در فاصله‌ی 1 کیلومتر تا 3 کیلومتر را نیز ضبط نماید.

به تازگی شرکت هایک ویژن دوربین 2 مگاپیکسلی  IP PTZ DS-2DY9187-AIA را راه اندازی کرده با زوم اپتیکال  32X  که مجهز به نوردهی لیرزی برای نظارت تصویری از راه دور و دید در شب است.

در مقایسه با فن‌آوری دوربین‌های مدار بسته مادون قرمز معمولی، دوربین‌های دارای نور لیزر مزایای زیادی دارد که در اینجا به آنها اشاره می شود:

 • مناسب برای تحت پوشش قرار دادن مسافت های طولانی
 • فاصله ی متوسط برد نور لیزر حدود 500 تا 1000 متر
 • قابلیت تنظیم فواصل طولانی برای دوربین ها با نور لیزر از 500 تا 1000 متر و حتی بیشتر 1000تا 3000 متر
 • بهبود پشتیبانی خودکار از تنظیم زوم لنز برای وضوح بیشتر تصاویر دریافتی

اگر چه دوربین‌های مادون قرمز قابلیت ضبط تصاویر را در شب دارا هستند اما قادر به ثبت جزییات تصویری نظیر صورت انسان نیستند.

علاوه بر آن دوربین‌های مداربسته مادون قرمز محدوده ای در حدود 200 متر را تحت پوشش قرار می دهد. برخی از دوربین های امنیتی مجهز به نور لیزر به طور خودکار می تواند با توجه به جسم در حال حرکت سرعت و نور خود را تنظیم کنند.

طول عمر سنسورهای نور لیزر سه برابر بیشتر از LEDهای مادون قرمز است و این مزیت به دوربین های لیزر دار اجازه می دهد تا قابلیت نظارت تصویری بالای خود را در 24 ساعت فعال نگه دارند.

هنگامی که LEDهای مادون قرمز معمولی کار می کند گرمای بیش از حدی تولید می کند  این امر باعث هدر رفتن انرژی و ازدیاد مصرف آن می گردد. این حرارت به مرور به ماژل هسته ای دوربین آسیب جدی وارد می کند و از عمر مفید قطعات الکترونیکی آن می کاهد. اما چراغ های لیزر دوربین های لیزردار این خطر را ندارد و علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی از عمر دوربین نیز نمی کاهد. 

 

کارشناس و ناظر فنی :شهاب عسگری

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :