کوچکترین دوربین جهان به اندازه دانه نمک

امتیاز کاربران :
10 / 10
از 1 کاربر

ساخت کوچکترین دوربین جهان که به اندازه دانه نمک است

آیا فکر می‌کنید وب کم شما کوچک است؟ محققان در موسسه فرانهوفر آلمان دوربینی به اندازه دانه نمک ساخته‌اند. این میکرو دوربین‌ها (در عکس بالا در کنار سرنگ نشان داده شده است.) به‌طور بالقوه می‌توانند در ساخت دوربین‌های پزشکی مورد استفاده در جراحی و دوربین‌های مربوط به خودرو و لوازم الکترونیکی مصرفی، به‌کار گرفته شوند.

آقای استفان ولتز، مدیر عامل شرکت توسعه حسگر تصویر Awaiba، در مصاحبه مطبوعاتی فرانهوفر بیان کرد: این دوربین با ابعاد 1*1*1 میلی‌متر، به کوچکی یک دانه درشت نمک است و تا جایی که می‌دانیم کوچکترین دوربین موجود است.

یکی از چالش‌های ایجاد میکرودوربین‌ها، فرآیند تولید است که مستلزم آن است که حسگر تصویر در تعداد زیاد بر روی یک چیپ ایجاد شود، و سپس جدا شده و به لنزهای منحصر بفردی متصل شود. فرانهوفر مدعی است که روشی برای اتصال لنزها به تعداد زیاد بر بالای چیپ حسگر یافته اند که این فرایند را حداقل برای این میکرو دوربین‌ها، ساده و ارزان می‌کند.

موارد استفاده از میکرو دوربین ها

بنا به گفته ی موسسه فرانهوفر، برنامه اصلی چنین دوربینی برای آندوسکوپی پزشکی است که دوربین‌ها به لوله‌هایی متصل شده و در جراحی‌ها و معاینات داخلی استفاده می‌شوند. آندوسکوپی نسبتا گران قیمت بوده و مستلزم این است که بعد از هر مرحله استریل شود. طبق گفته‌ی فرانهوفر، این میکرو دوربین‌های جدید بسیار ارزان قیمت هستند و می‌توانند یکبار مصرف باشند و پزشکان از آن‌ها برای فقط یک مرحله استفاده کرده و سپس دور بیاندازند.

فرانهوفر تصویر این دوربین‌ها را بسیار واضح توصیف می‌کند اما رزولوشن 62500 پیکسلی یا تقریبا 20/1 مگاپیکسل دارند که در قسمت جنوبی تمامی تلفن های همراه و حتی تلفن های همراه ارزان قیمت به خوبی قرار می‌گیرند. با این حال، برای دوربینی به این کوچکی هر تصویری قابل توجه هست و در توسعه‌های بعدی ممکن است مشخصه مربوط به دامنه‌ی مگاپیکسلی افزایش یابد.

 علاوه بر پزشکی، این میکرو دوربین در وسایل نقلیه و وسایل الکترونیکی نیز کاربرد دارد. در اتومبیل ها، میکرو‌ دوربین‌ها می‌توانند جایگزین آینه‌های بغل شده و مقاومت در برابر باد را کاهش دهند. هر دستگاه با قابلیت ردیابی حرکات چشم، مانند نمونه آزمایشی لپ تاپ لنوو که با حرکات چشم کنترل می‌شود و به تازگی معرفی شده است و به‌خاطر حجم زیاد آن مورد انتقاد قرار گرفت، می‌تواند از فناوری دوربین جمع و جور تر بهره بگیرد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :