تشخیص چهره در دوربین مدار بسته

امتیاز کاربران :
10 / 10
از 1 کاربر


چالش های پیش رو در تشخیص چهره 

تشخیص چهره بطور معمول بخشی از زندگی روزمره ما است اگرچه شاید متوجه آن نباشیم.  برای اینکه فن آوری تشخیص چهره بتواند موثر واقع شود، شرایط خاصی باید برآورده شود. این شرایط نقش مهمی در میزان موفقیت تشخیص چهره از لحاظ کیفیت عملکرد دارد، به خصوص در یک سیستم تشخیص چهره یک به چند که در آن به جای یک عکس ،چهره ها  با پایگاه داده ای از عکس ها توسط سیستم تطبیق داده می شود. متاسفانه، در اکثر مواقع نبود شرایط مورد نیاز برای عملکرد مطلوب ، بزرگترین چالش پیش روی این فن آوری است.
تشخیص چهره می تواند به طور موثر در فضاهای عمومی کاربرد داشته باشد، اما لازم است که موقعیت و فاصله کانونی برخی از دوربین های نظارت ویدیویی برای دریافت تصاویر بهتر از چهره های اشخاص تغییر یابند.

استفاده از سیستم های تشخیص چهره یک یه یک راحت تر بوده و به تدارکات گسترده و نیروی انسانی نیاز ندارند. نه تنها استفاده از آنها آسان تر است بلکه محیطی که در آن استفاده می شوند، شناسایی چهره ها را آسان تر می کند.

سیستم های تشخیص چهره یک به یک می توانند در یک محیط کنترل شده با نور کافی راه اندازی شوند، که در آن کاربر با دوربین تعامل داشته و موقعیت مطلوبی را برای دوربین در نظر می گیرد.

علاوه بر راه اندازی آسان تر، سیستم های یک به یک از امنیت بیشتری برخوردارند.

به عنوان مثال دسترسی و ورود به تلفن همراه و یا کامپیوتر از طریق تشخیص چهره را در نظر بگیرید، پس از نصب و راه اندازی اولیه فقط لازم است که کاربر یک عکس ثابت را به پایگاه داده برای مقایسه ی تشخیص چهره ارائه کند. از آنجا که مجموعه داده ها فقط از یک تصویر از سوژه مورد نظر تشکیل شده است، سیستم یک به یک فقط آن یک چهره را جستجو می کند. میزان دقت همیشه بالاتر است زیرا الگوریتم های تطبیق الگو فقط یک چهره را با یک عکس مقایسه می کنند.

 لازم است سیستم های تطبیق یک به چند با دقت طراحی و نصب گردند تا بدون آگاهی قبلی از افراد مورد نظر، تصاویر با کیفیتی از چهره ها بگیرند. اضافه کردن ساده انگارانه ی تشخیص چهره به سیستم های نظارت ویدیویی موجود همواره نتایج نامطلوبی در پی خواهد داشت.

چالش های پیش روی تشخیص چهره در نظارت زمان-واقعی(real time)

سه چالش اصلی فن آوری تشخیص چهره برای کاربردهای نظارت زمان-واقعی در فضاهای عمومی عبارتند از:

عدم تعامل کاربران

شرایط کم نور یا نور متغیر

و تجهیزات و زیرساخت های موجود.

در حال حاضر عملکرد تشخیص چهره در نور کم و یا تغییرات نور شدید (نور شدید آفتاب)؛ هنگامی که صورت بیشتر از 20 درجه چرخیده یا کج شده باشد، و هنگامی که کیفیت تصویر بین دو چشک کمتر از 60 پیکسل باشد، از نظر میزان دقت بطور قابل توجهی افت می کند. کاربران اغلب مایل به استفاده از دوربین های دیجیتال و شبکه های موجود هستند، که به نوبه خود منجر به کیفیت پایین تر تصاویر و یا کندی زمان پاسخگویی می شود.
همچنین اهمیت موقعیت دوربین مورد استفاده برای تشخیص چهره، به ویژه در مکان های پرجمعیت تر.

موقعیت دوربین و کیفیت ضبط تصویر عوامل مهم در موفقیت سیستم های تشخیص چهره می باشند. اگر تصاویر از دوربین نظارت ویدیویی با کیفیت پایین تر گرفته شده باشند و نیز خارج از محور باشند، در اینصورت آن تصویر ثابت به احتمال زیاد برای تشخیص چهره مناسب نخواهد بود. اگر دوربین ها به منظور گرفتن تصاویر جمعیت بیشتری در فاصله دورتر قرار گرفته باشند، این امر برای تشخیص چهره مناسب نخواهد بود زیرا هنگام ضبط تصاویر صورت های مورد نظر در فاصله دورتری خواهند بود.

به منظور غلبه بر برخی از این چالش ها اگر سیستم های دوربین برای گرفتن تصویر چهره اشخاص تنظیم شده باشند و دارای قابلیت های  چرخش حول محور افقی و عمودی و بزرگنمایی باشد، در این صورت تصاویر گرفته شده از قسمت های جلویی دارای معیارهای لازم برای جستجو هستند.تصاویر گرفته شده بصورت عمود بر صورت برای جستجو مناسب بوده، و منجر به میزان دقت بالاتری در یافتن تصاویر تطبیق داده شده ی احتمالی در نتایج جستجوی تشخیص چهره خواهد شد.

همچنین شرکتها به فن آوری های خود به منظور غلبه بر کیفیت پایین تصاویر و مشکلات روشنائی بهبود بخشیده اند. تکنولوژی تشخیص چهره شرکت  ویجیلنت (Vigilant Solutions)، با ابزارهایی برای رفع مشکلات ژست، روشنایی، و بلوکه شدن قسمت هایی از تصویر، نواقص موجود در بسیاری از تصاویر گرفته شده. این امر به کاربر نهایی اجازه می دهد تا تصاویر مشکل دار که توسط سایر سیستم ها پذیرفته نمی شوند را اصلاح کند.  محصول کوگنیتک (Cognitec) برای نمایش ویدیو دارای ویژگی کنترل دوربین برای مدل های خاصی از دوربین است که باعث بهبود برفک و زمان نورگیری دوربین جهت حصول بهترین روشنایی ممکن برای تصویر چهره ی موجود در ویدئو می شود.

استقرار چندین سیستم تشخیص چهره و اتصال آنها به یکدیگر را در فضاهای عمومی امکان پذیر کرده است. این به معنی بالاتر بودن شانس شناسایی اشخاص مورد نظر است زیرا آنها همیشه نمی توانند خود را از دید همه دوربین ها مخفی نگه دارند.

راه دیگری که شرکت ها برای مقابله با این چالش ها در پیش گرفته اند  همکاری با کاربران نهایی برای کمک به آنها در انتخاب مدل های دوربین و مکان های مطلوب برای حصول بهترین نتیجه است.

 

پیشرفت در فن آوری

فن آوری تشخیص چهره ی تطبیقی یک به چند، در چند سال گذشته پیشرفت های بسیاری داشته است . این پیشرفت ها تشخیص چهره ها در ازدحام جمعیت را قابل اعتماد تر کرده است.

کلیه ی عرضه کنندگان محصولات تشخیص چهره، در حال فعالیت برای بهبود عملکرد الگوریتم ها برای تصاویر ویدیویی هستند، به ویژه برای تصاویر با وضوح پایین تر و چهره های اشخاص که قسمتی از آن ها پوشیده یا مخفی است.

 یکی از راه هایی که شرکت ها به این منظور در پیش گرفته اند همکاری با سازمان های امنیت عمومی است.

از طریق همکاری معمول، سازمان های امنیت عمومی در کنار توسعه دهندگان نرم افزار بیومتریک کار می کنند و به کمک هم الگوریتم جستجوی بهتری را توسعه داده اند، که به طور قابل توجهی میزان مثبت کاذب را کاهش می دهد. همچنین این جلسات مشترک برای به رسمیت درآوردن بهترین روشهای استاندارد صنعتی، و ایجاد دستورالعمل تشخیص چهره جهت حفظ امنیت عمومی برای استفاده ی موسسات برگزار می شوند.

 

نظارت و کنترل فنی: مهندس عسگری

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :